3-4 гады

Узроставыя асаблівасці дзяцей 3-4 гадоў

На чацвёртым годзе жыцця гульня становіцца вядучым відам дзейнасці дашкольнікаў. Асноўным зместам гульні з'яўляюцца дзеянні з цацкамі і прадметамі-намеснікамі. Сюжэты гульняў простыя і неразвернутые. Малодшыя дашкольнікі хутчэй гуляюць побач, чым актыўна ўступаюць ва ўзаемадзеянне. Канфлікты паміж дзецьмі ўзнікаюць пераважна з нагоды цацак. Становішча дзіцяці ў групе аднагодкаў шмат у чым вызначаецца меркаваннем выхавальніка.

Выяўленчая дзейнасць дзіцяці залежыць ад яго ўяўленняў аб прадмеце. Гэтыя ўяўленні толькі пачынаюць фармавацца, графічныя вобразы бедныя. Вялікае значэнне для развіцця дробнай маторыкі малодшых да школьнікаў мае лепка. У гэтым узросце дзеці здольныя авалодаць найпростымі відамі аплікацыі. Канструктыўная дзейнасць абмежаваная ўзвядзеннем нескладаных пабудоў па ўзоры і па задуме.

Малодшыя дашкольнікі актыўна асвойваюць сэнсарныя эталоны формы, колеру, велічыні. Да канца малодшага дашкольнага ўзросту дзеці могуць успрымаць да 5 і больш формаў прадметаў і да 7 і больш кветак, арыентавацца ў прасторы групы дзіцячага саду. Развіваюцца памяць і ўвага. Да канца малодшага дашкольнага ўзросту дзеці могуць запомніць значныя ўрыўкі з любімых твораў. Працягвае развівацца наглядна-дзейсны мысленне. Дашкольнікі здольныя ўсталёўваць некаторыя простыя сувязі паміж падзеямі, прадметамі або з'явамі.

У малодшым дашкольным узросце пачынае развівацца ўяўленне, якое асабліва наглядна праяўляецца ў гульні. Паводзіны дзіцяці шмат у чым яшчэ сітуатыўна. Пачынае развівацца самаацэнка, пры гэтым дзеці ў значнай меры арыентуюцца на ацэнку выхавальніка. Працягвае развівацца таксама іх палавая ідэнтыфікацыя, што праяўляецца ў характары выбіраемых цацак і сюжэтаў.

Адбываюцца вялікія змены ў развіцці прамовы: значна павялічваецца запас слоў, удасканальваецца граматычны лад прамовы, з'яўляюцца элементарныя выказванні пра навакольнае.

Пачынае актыўна выяўляцца патрэба ў пазнавальным зносінах з дарослымі, пра што сведчаць шматлікія пытанні, якія задаюць дзеці. Узрастае мэтанакіраванасць дзеянняў. Развіваецца цікавасць да зносін з аднагодкамі.

Дзеці актыўна авалодваюць спосабамі гульнявой дзейнасці, гульнявымі дзеяннямі з цацкамі і прадметамі-намеснікамі, набываюць першасныя ўменні ролевага паводзін. Асаблівая ўвага надаецца азнаямленню з разнастайнымі спосабамі абследавання формы, колеру, велічыні і іншых прыкмет прадмета, выкарыстанні сэнсарных эталонаў.

Самастойнасць фарміруецца ў сумеснай дзейнасці з дарослымі і непасрэдна ў асабістым вопыце.

Асноўнымі прыярытэтнымі напрамкамі ў малодшай групе з'яўляюцца: фарміраванне ўяўлення пра здаровы лад жыцця праз прывіццё культурна-гігіенічных навыкаў, навучанне догляду за сваім целам; фарміраванне элементарных уяўленняў аб будынку ўласнага цела, прызначэнні органаў, выпрацоўку ўсвядомленага стаўлення да свайго здароўя; выхаванне ў дзяцей любові да маці, роднай хаты, сваім блізкім, роднай прыродзе, роднай вёсцы;

Гульня і гульнявыя прыёмы суправаджаюць дашкольнікаў на працягу ўсяго часу знаходжання ў дзіцячым садзе.

Для дасягнення мэтаў праграмы першараднае значэнне маюць:

* клопат пра здароўе, эмацыйным дабрабыце і своечасовым ўсебаковым развіцці кожнага дзіцяці;

* стварэнне ў групах атмасферы гуманнага і добразычлівага стаўлення да ўсіх выхаванцаў, што дазваляе гадаваць іх таварыскімі, добрымі, дапытлівымі, ініцыятыўнымі, якія імкнуцца да самастойнасці і творчасці;

* максімальнае выкарыстанне разнастайных відаў дзіцячай дзейнасці, іх інтэграцыя ў мэтах павышэння эфектыўнасці выхаваўча-адукацыйнага працэсу;

* творчая арганізацыя выхаваўча-адукацыйнага працэсу;

* варыятыўнасць выкарыстання адукацыйнага матэрыялу, якая дазваляе развіваць творчасць у адпаведнасці з інтарэсамі і схільнасцямі кожнага дзіцяці;

* паважлівае стаўленне да вынікаў дзіцячай творчасці;

* адзінства падыходаў да выхавання дзяцей ва ўмовах дашкольнай адукацыйнай установы і сям'і;

* захаванне ў працы дзіцячага сада і пачатковай школы пераемнасці, якая выключае разумовыя і фізічныя перагрузкі ў змесце адукацыі дзяцей дашкольнага ўзросту, якая забяспечвае адсутнасць ціску прадметнага навучання.

Рашэнне пазначаных у праграме мэтаў і задач выхавання магчыма толькі пры сістэматычнай і мэтанакіраванай падтрымцы педагогам розных формаў дзіцячай актыўнасці і ініцыятывы, пачынаючы з першых дзён знаходжання дзіцяці ў дашкольнай адукацыйнай установе.