Адукацыя

Дашкольны ўзрост -этап фізічнага, псіхічнага і сацыяльнага развіцця этаплічнасці дзіцяці ад трох гадоў да прыёму (залічэння) яго ва ўстанову адукацыі для атрымання агульнай сярэдняй або спецыяльнай адукацыі.

Праз Дашкольную адукацыю забяспечваецца паўната і цэласнасць развіцця выхаванца.

Дашкольная адукацыя -узровень асноўнага адукацыі, накіраваны на рознабаковае развіццё асобы дзіцяці ранняга і дашкольнага ўзросту ў адпаведнасці з яго ўзроставымі і індывідуальнымі магчымасцямі, здольнасцямі і патрэбамі, фарміраванне ў яго маральных нормаў, кампетэнцый, неабходных для набыцця сацыяльнага вопыту, падрыхтоўкі да працягу адукацыі, аздараўленне дзіцяці.

Мэтай дашкольнай адукацыі з'яўляецца рознабаковае развіццё асобы выхаванца ранняга і дашкольнага ўзросту ў адпаведнасці з яго ўзроставымі і індывідуальнымі магчымасцямі, здольнасцямі і патрэбамі, фарміраванне ў яго маральных нормаў, кампетэнцый, неабходных для набыцця сацыяльнага вопыту, падрыхтоўкі да працягу адукацыі.

Задачы дашкольнай адукацыі:

• Фарміраванне грамадзянскасці, патрыятызму і нацыянальнай самасвядомасці на аснове дзяржаўнай ідэалогіі;
  • фарміраванне маральнай, эстэтычнай культуры і культуры ў галіне аховы навакольнага асяроддзя і прыродакарыстання;
  • фарміраванне культуры здароўя, фізічнай культуры асобы дзіцяці;
  • фарміраванне ў выхаванцаў на аснове разнастайнага адукацыйнага зместу гуманнага стаўлення да сябе і навакольнага свету, эмацыйнай спагадлівасці, здольнасці да суперажывання;
  • забеспячэнне рознабаковага развіцця асобы дзіцяці, а таксама стварэнне ўмоў для яго ранняй сацыялізацыі;
  • развіццё пазнавальнай актыўнасці, дапытлівасці, імкнення да самастойнага пазнання і разважання, развіццё разумовых здольнасцяў і гаворкі дзіцяці;
  • далучэнне выхаванцаў да агульначалавечых каштоўнасцяў;
  • забеспячэнне пераемнасці паміж дашкольнай адукацыяй і і прыступкай агульнай сярэдняй адукацыі.