Арганізацыя харчавання ў ДУ

Арганізацыя рацыянальнага харчавання з'яўляецца адным з найважнейшых напрамкаў у працы нашай дашкольнай установы, т.к яно забяспечвае нармальнае працягу працэсаў росту і развіцця нашых дзяцей. Рацыянальнае харчаванне-гэта харчаванне здаровых дзяцей, цалкам якое адказвае фізіялагічным патрэбам арганізма. У залежнасці ад узросту нашы выхаванцы штодня атрымліваюць пэўную колькасць энергіі і пажыўных рэчываў. Важна, каб аб'ём ежы строга адпавядаў узросту дзяцей.

Мы імкнемся, каб рацыён нашых дзяцей быў досыць разнастайным. Ўключаем у меню больш гародніны, садавіны, круп, аддаем перавагу мясу, рыбе птушцы, бобам, якія з'яўляюцца крыніцай пратэіна. Абмяжоўваем у рацыёне алей, цукар, рыхтуем на раслінным алеі, памяншаем колькасць солі ў падрыхтоўцы ежы. У якасці спосабу падрыхтоўкі выключаем Смажэнне, рыхтуем выключна на пару, запякаць, прыпускае.

Мы робім усё, каб ежа выклікала апетыт дзяцей. Ён залежыць ад шэрагу фактараў: ад таго, што еў дзіця напярэдадні, ад індывідуальных асаблівасцяў засваення ежы, эмацыйнага стану, перавазбуждення або ператамлення, а нярэдка – пачатку захворвання. Некаторыя выхаванцы не ў стане з'есці ўвесь прапанаваны па нормах аб'ём ежы. Мы не прымушаем дзяцей ёсць сілком, прапануем ім паўпорцыі першай стравы з тым, каб ён з'еў цалкам другое – найбольш паўнавартаснае па змесце бялку і каларыйнасці. Для паляпшэння апетыту перад прыёмам ежы падчас ежы мы даем дзецям агародніннай салата, які павышае колькасць стрававальных сокаў. Калі дзіця адмаўляецца ад якога-небудзь карыснага стравы, мы паступова прывучаем яго да яго, даючы ежу невялікімі порцыямі.

Трэцяе страва (кісель, кампот), як правіла, усе дзеці выпіваюць цалкам. Мы прывучаем нашых дзяцей да правільнага пітнога рэжыму, пазбягаем як залішняга, так і недастатковага ўжывання вадкасці.

Каб павысіць цікавасць дзіцяці да прыёму ежы нашы выхавальнікі ў працэсе кармлення выкарыстоўваюць разнастайныя песенькі, пацешкі, загадкі пра ежу, праводзяць працу па фарміраванні культурна-гігіенічных навыкаў, культуры паднясення страў, аб правілах паводзін за сталом.

У групавым памяшканні, дзе ядуць дзеці, у нас заўсёды створана ўтульная абстаноўка, сурвэткі і абрусы на сталах чыстыя, посуд, у якой падаецца ежа, невялікіх памераў, эстэтычная, сервіроўка адпавядае патрабаванням. Раздача гатовай ежы вырабляецца неадкладна пасля яе падрыхтоўкі. Гэта неабходна для захавання ў ёй вітамінаў і пажыўных рэчываў, а таксама папярэджанне харчовых атручванняў, вітамінізацыя ежы на харчблоку вырабляецца штодня.

Прыём ежы для дзяцей - гэта не проста выкананне фізіялагічных патрэбаў, гэта свята густу, колеру і добрага апетыту. А таму і стравы нашай дашкольнай установы заўсёды смачныя і выглядаюць апетытна.