Бацькам

Паважаныя бацькі

У мэтах прывядзення актаў заканадаўства ў адпаведнасць з Законам Рэспублікі Беларусь ад 14 студзеня 2022 г. № 154-З "аб змяненні Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі"» а таксама для рэалізацыі названых напрамкаў дзейнасці ўстаноў адукацыі ў 2022/2023 навучальным годзе і ў наступныя гады падрыхтаваны і зацверджаны пастановамі Міністэрства адукацыі:

Палажэнне аб установе дашкольнай адукацыі (ад 04.08.2022 № 230);

Адукацыйны стандарт дашкольнай адукацыі (ад 04.08.2022 № 228);

Вучэбная праграма дашкольнай адукацыі (ад 04.08.2022 № 229).

Палажэннем аб установе дашкольнай адукацыі (далей – Палажэнне) вызначаны прадмет і парадак дзейнасці ўстановы дашкольнай адукацыі, яго задачы і функцыі, Іншыя палажэнні, якія вызначаюць парадак яго работы. Са Палажэння выключаны нормы, якія рэгулююць перавод выхаванца ў іншую ўстанову адукацыі, а таксама дазваляюць у выпадку непаседвання ўстановы адукацыі па ўважлівых прычынах захоўваць за ім месца ва ўстанове адукацыі на працягу шасці месяцаў, як неадпаведныя новай рэдакцыі Кодэкса Рэспублікі Беларусь аб адукацыі (далей – кодэкс).

Парадак пераводу навучэнцаў, у тым ліку выхаванцаў устаноў адукацыі, рэгулюе Палажэнне аб парадку адлічэння для пераводу, пераводу навучэнцаў і аднаўленні асоб для працягу атрымання адукацыі, зацверджанае пастановай Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 9 жніўня 2022 г. № 516.

Адукацыйным стандартам дашкольнай адукацыі (далей – адукацыйны стандарт) устаноўлены патрабаванні да вынікаў асваення зместу адукацыйнай праграмы дашкольнай адукацыі, якія ўключаюць у сябе фармаваныя кампетэнцыі выхаванцаў, неабходныя для яго далейшага развіцця. Пры гэтым таксама абноўлены змест раздзела «сацыяльна-маральнае і асобаснае развіццё» (адукацыйная вобласць «Дзіця і грамадства») у частцы фарміравання адпаведных кампетэнцый у рамках грамадзянска-патрыятычнага выхавання дзяцей дашкольнага ўзросту.

Вучэбнай праграмай дашкольнай адукацыі вызначаны мэты і задачы вывучэння адукацыйных абласцей, іх змест, віды вучэбнай дзейнасці, рэкамендуемыя формы і метады навучання і выхавання. У мэтах удасканалення работы па патрыятычнаму выхаванню, фарміравання ў дзяцей дашкольнага ўзросту традыцыйных каштоўнасных установак праведзена карэкціроўка зместу раздзела» сацыяльна-маральнае і асобаснае развіццё " вучэбнай праграмы дашкольнай адукацыі. Пры гэтым, пачынаючы з сярэдняй групы (ад чатырох да пяці гадоў), у названы раздзел уключаны новы адукацыйны кампанент «Асновы грамадзянска-патрыятычнай культуры».

ПРАВІЛЫ ДЛЯ НАШЫХ ПАВАЖАНЫХ БАЦЬКОЎ:

1. Сустракаючыся з супрацоўнікамі дашкольнай установы, неабходна вітацца, бо вы прыйшлі ў вялікую сям'ю.
2. Паважаныя мамы і таты! Вы абавязаны перадаваць і забіраць дзіця ў выхавальніка, не давяраючы яго асобам, якія не дасягнулі 16 гадоў. Бацькі, памятаеце! Выхавальнікам катэгарычна забараняецца аддаваць дзяцей асобам у нецвярозым стане, адпускаць па просьбе бацькоў, аддаваць дзяцей незаконным асобам без папярэджання бацькоў.
3. Плата за харчаванне дзіцяці ў дзіцячым садзе уносіцца не пазней 25 чысла кожнага месяца. Не забывайце своечасова ўносіць плату!
4. Своечасова паведамляйце пра хваробу і пра прычыны ненаведвання дзіцем дашкольнай установы па тэлефоне дзіцячага саду - 66 - 81 - 46.
5. У дашкольнай установе існуе цесная сувязь педагагічнага калектыву і бацькоў, захоўваемая з году ў год.Гэтай мэты служаць бацькоўскія сходы (групавыя і общесадовые), наведваць якія з'яўляецца абавязкам законных прадстаўнікоў.
6. Не прыводзьце хворага дзіцяці ў дашкольную ўстанову.Прад'яўляйце медыцынскую даведку з дазволам на наведванне дашкольнай установы пасля хваробы. Бацькі, памятаеце! Вы абавязаны прывесці здаровае дзіця! Недолеченных дзіця не толькі зноў захварэе сам, але і заразіць здаровых дзяцей.
7. Разам жывём-разам працуем: толькі сумеснымі намаганнямі мы зможам стварыць для нашых дзяцей утульны непаўторны свет, загадкавы і прыцягальны - дзіцячы сад - Дом радасці!
8. Вырашайце ўсе спрэчныя пытанні тактоўна, у спакойнай і дзелавой абстаноўцы з указаннем прычын спрэчкі і прыцягненнем адміністрацыі. Паважаныя бацькі, памятаеце! Канфліктныя сітуацыі павінны вырашацца ў адсутнасць дзяцей.
9.Дзяліцеся сваімі ўражаннямі, пакідайце свае водгукі і прапановы аб працы дашкольнай установы на нашым сайце ў раздзеле "сэрвісы - Гасцявая кніга".
Будзем рады канструктыўнаму супрацоўніцтву з вамі!!!